sekretariat - 

22 560 70 00

godziny pracy - 

8:00 - 16:00

WIADOMOŚCI

Jeszcze więcej mocy i zasięgu – poznaj technologiczne zmiany Škody Enyaq

Większy zasięg, wyższe osiągi i krótszy czas ładowania – to tylko niektóre innowacje wprowadzone do elektrycznej rodziny modeli Enyaq. Ulepszone wersje zostaną wyposażone w nowe funkcje, np. automatycznie blokujący drzwi system Walk Away Locking. Nowy model Enyaq będzie dostępny również w luksusowej wersji Laurin & Klement. Produkcja pojazdów rozpocznie się już na początku listopada br.

– Aby zapewnić spójność z nową identyfikacją marki, w modelach z rodziny Enyaq wprowadzono niewielkie zmiany wizualne, takie jak nowe logo i napis, a oznaczenie iV obowiązuje już tylko przy modelach oferujących napęd hybrydowy typu plug-in. Warianty będą teraz rozróżniane tylko za pomocą oznaczenia numerycznego lub modelu, takiego jak wersje RS lub Laurin & Klement – mówi Jaromír Mendl, manager działu marketingu modeli Enyaq.

Ulepszone układy napędowe

Oprócz zmian wizualnych, w samochodach wprowadzono również ulepszenia techniczne. Zamiast aut Enyaq 80 i Enyaq 80x, pojawiły się odpowiednio nowe modele Enyaq 85 i Enyaq 85x – dostępne także w wersji Coupé. Zmiana oznaczenia wariantu wydajności wynika z zastosowania nowego silnika elektrycznego na tylnej osi i zoptymalizowanego układu zarządzania akumulatorem trakcyjnym. Dzięki tym rozwiązaniom samochody z nowego roku modelowego będą miały zwiększony zasięg oraz prędkość ładowania, co zapewni jeszcze większy komfort użytkowania.

Škoda Enyaq 85 będzie mogła pokonać do 561 kilometrów na jednym ładowaniu w cyklu WLTP. Ładowanie akumulatora od 10% do 80% pojemności zajmie jedynie 28 minut. Ulepszona wersja Coupé będzie dysponować zasięgiem do 570 kilometrów oraz silnikiem na tylnej osi z maksymalną mocą wyjściową do 210 kW (285 KM) (do 150 kW i 204 KM w poprzedniej wersji). Škoda Enyaq 85 będzie przyspieszać od zera do 100 km/h w 6,7 sekundy.

Model Enyaq 85x z napędem na cztery koła również ma nową moc wyjściową 210 kW (285 KM) i osiąga 100 km/h w 6,6 sekundy. Ponadto Škoda Enyaq 85x będzie mogła przejechać do 535 kilometrów na jednym ładowaniu, a wersja Coupé - aż 542 km. Szczytowa moc ładowania osiągnie do 175 kW, co oznacza skrócenie trwania tego procesu (z 10% do 80%) do zaledwie 28 minut.

Škoda Enyaq RS również otrzymuje sporo zmian. W przypadku tego usportowionego wariantu kierowcy będą mieć do dyspozycji 250 kW (340 KM), a przyspieszenie od zera do 100 km/h zajmie zaledwie 5,5 sekundy w obu wariantach nadwozia. Zasięg modelu wzrośnie do 540 kilometrów oraz 547 kilometrów w wariancie Coupé.

Prędkość maksymalna wszystkich wersji modelu wynosi teraz 180 km/h. Jest to możliwe dzięki nowym silnikom elektrycznym o wyższym momencie obrotowym, które pozwalają na różne ustawienia przełożeń przy zachowaniu lub poprawie dynamiki.

– Ważną innowacją wprowadzoną w modelach Enyaq 85 planowanych na 2024 rok i nowocześniejszych, jest możliwość wstępnego podgrzania akumulatora. Funkcja ta może być uruchomiona automatycznie, gdy użytkownik wprowadzi w nawigacji trasę do ładowarki o dużej mocy (HPC), jednak można ją też aktywować ręcznie w systemie Infotainment samochodu – dodaje Jaromír Mendl.

Nowe udoskonalenia

Ulepszone modele mają wprowadzone także szereg innych zmian, takich jak przeprojektowane przyciski sterujące. Kolejną innowacją jest nowa funkcja Walk Away Locking – automatyczne zamykanie pojazdu poprzez oddalenie się od niego. W późniejszym terminie zostanie wprowadzona także nowa funkcja Remote Park Assist, umożliwiająca zdalne parkowanie poprzez aplikację (ruch auta do przodu i do tyłu). Do oferty dołączy także system zapobiegający stoczeniu się samochodu (Anti-rolling System).

Nowa wersja oprogramowania 4.0 wprowadzi między innymi całkowicie przeprojektowany interfejs użytkownika. Zmiany nie tylko odzwierciedlają nową tożsamość i filozofię marki Škoda, lecz także ułatwią sterowanie funkcjami samochodu. Cyfrowy zestaw wskaźników i wyświetlacz head-up otrzymają nową szatę graficzną. Asystent głosowy Laura będzie lepiej rozumiał polecenia, a użytkownicy będą mogli zobaczyć transkrypcję wydanych mu poleceń w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu systemu Infotainment.

Škoda Enyaq Laurin & Klement

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, ulepszona Škoda Enyaq będzie również dostępna w wersji Laurin & Klement. W standardzie pojawią się ekskluzywne dodatki w kolorze Platinum Grey na zderzaku, dyfuzorze i lusterkach oraz bogate wyposażenie w standardzie równym pakietowi Advanced. Wersja L&K oferuje także wentylowane fotele z funkcją masażu oraz multifunkcyjną, podgrzewaną kierownicę.

Skoda 09.11.2023

>

Copyrights 2017: www.millenium.pl